Neurologie
Neurologie se zabývá nemocemi mozku, míchy a periferních nervů. V INEPu je neurologická ambulance úzce propojena s dalšími obory, zejména neurochirurgií a psychiatrií. Díky tomu jsme schopni onemocnění dříve diagnostikovat a efektivněji léčit.
Obrátit se na nás můžete se všemi neurologickými obtížemi.
V naší neurologické ambulanci se zabýváme běžnými neurologickými problémy i specializovanou problematikou na pomezí neurologie a psychiatrie.
Běžné neurologické
problémy
Na pomezí neurologie
a psychiatrie
Disponujeme celou řadou vyšetřovacích metod
Elektroencefalografie (EEG)
Elektroencefalografie (EEG) záznamenává elektrické aktivity mozku. Je to ambulantní neinvazivní tedy bezbolestné vyšetření mozkové činnosti.
EEG slouží k odhalení změn v elektrické aktivitě mozku při podezření na jeho poškození. Používáme ji hlavně při záchvatových onemocněních, ztrátě vědomí, otřesu mozku, u mozkových nádorů, po mozkové příhodě, při zánětech nebo po úrazech hlavy.
Elektromyografie (EMG)
Touto metodou zjišťujeme funkční stav nervových kořenů, periferních nervů, nervosvalového přenosu a svalů. Pomáhá nám určit poškození svalové tkáně nebo nervu. K vyšetření používáme povrchové elektrody, které snímají akční potenciál velkého počtu motorických jednotek.
Jednou z nejčastějších indikací k EMG vyšetření je syndrom karpálního tunelu nebo postižení nervových kořenů.
Ultrazvuk mozkových cév (USG)
Mozkové tepny jsou zásadním zdrojem výživy pro mozek, který je velmi citlivý na její nedostatek. Toto vyšetření zjišťuje stupeň průchodnosti krčních cév a jejich schopnost dostatečně zásobovat mozek krví.
Catchy and concise section title
Vix nihil et ea falli maiestatis ei semper iisque tantas eu eam has dum. Commune mea legendos labore nostro antiopam qui ei vim facilis idque vel eu et ne. Vel perfecto esse.
Často kladené otázky
Ano, veškeré služby neurologa jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojštění.
Pro neurologické vyšetření není nutný poukaz k vyšetření (žádanka).
Pacientovi je na hlavu nasazena speciální čepice s elektrodami. Do elektrod v čepici je potřeba nanést speciální vodivý gel pomocí aplikátoru. Pacient se položí na lůžko a odpočívá. Personál může vyzvat vyšetřovaného během EEG k občasnému otevření/zavření očí a hyperventilování (hluboké dýchání).
Celé vyšetření trvá 30 - 45 minut včetně přípravy.
Výsledek EEG v psané formě je k dispozici do cca 14-ti dnů.
Jak se na vyšetření EEG připravit?
mít umyté vlasy (kožní maz, dětské olejíčky i vlasové stylingové gely komplikují správnost vyšetření)
dostatečný spánek před vyšetřením, pokud není lékařem indikovaná spánková deprivace (nevyspání)
ručník, hřeben, gumička do vlasů – po vyšetření zůstává ve vlasech vodivý gel, který lze zčásti setřít z vlasů nebo vyčesat.
seznam chronické medikace – je třeba informovat EEG laboranta o všech užívaných lécích. Některé léky mohou změnit charakter EEG záznamu a mohly by vést k mylnému výsledku.
doporučení lékaře, který na EEG posílá -neurolog, psychiatr, praktický lékař
Jde o ambulantní vyšetření a není třeba žádná speciální příprava.
Elektromyografické vyšetření provádí lékař neurolog-specialista a jedná se o pomocnou vyšetřovací elektrofyziologickou metodu k posouzení funkčního stavu periferních nervů a svalového systému, pomáhá určit lokalizaci, charakter a stupeň postižení, dokáže i sledovat průběh onemocnění v čase a odezvu na terapeutické postupy.
Vyšetření zahrnuje část neinvazivní – stimulaci povrchně uložených periferních nervů elektrickým impulzem aplikovaným na povrchu kůže, výběrově doplněné o část invazivní – vyšetření svalů jehlovou registrační elektrodou. Přes určitou míru „nepříjemnosti“ vyšetření pro pacienta je tato metoda nezastupitelná pro diagnostiku mnoha jak primárních, tak sekundárních postižení nervosvalového systému.
Není potřeba žádná zvláštní příprava. Před vyšetřením není vhodné promašťovat kůži ve vyšetřované oblasti. V zimním období se prosím dostavte k vyšetření s předstihem z důvodu zahřátí končetin. Mastná a chladná pokožka mohou zkreslit snímané hodnoty při EMG vyšetření.
Čas vyšetření se liší od počtu nervů potřebných k prověření, obvykle mezi 15 - 60 minutami.
Výsledek vyšetření má lékař k dispozici ihned po vyšetření.
K EMG je nutné doporučení lékaře.
Ultrazvuk je zcela nebolestivé a rychlé vyšetření. Pacient leží na zádech a utrazvuková sonda potřená gelem je přikládána z jedné a následně druhé strany krku. Zobrazují se přívodné mozkové tepny, tedy odstupy a průběh obou krkavic a obě páteřní tepny. Posuzují se především změny tepenné stěny, zdali jsou přítomny aterosklerotické pláty a zda není tepna zúžená. Dále se provádí takzvané transkraniální vyšetření, kdy se přikládá sonda na pravý a levý spánek a na oblast zátylku, takto se zobrazují hlavní mozkové tepny.
Vyšetření se provádí ambulantně a není třeba žádná speciální příprava.
Vyšetření trvá dle složitosti nálezu mezi 10-30 minutami.
Výsledek vyšetření má lékař k dispozici ihned během vyšetření.
K USG vyšetření není nutné doporučení lékaře.