Dětská psychiatrie
Pokud se vám zdá, že se vaše dítě v poslední době chová jinak než jste u něj zvyklí, má potíže ve škole, straní se kamarádů, je více podrážděné nebo naopak více smutné, je dobré vyhledat odbornou pomoc.
Obrátit se na nás můžete se všemi psychickými obtížemi.
Psychické potíže u dětí se většinou projevují odlišně než u dospělých.
Časté dětské psychické problémy
Diagnostické vyšetření
Diagnostické vyšetření začíná důkladným rozhovorem s rodiči a dítětem, přičemž se zjišťuje rodinná anamnéza, příznaky, obtíže a chování dítěte. Lékař se zajímá o vývojové milníky, sociální interakce, školní výkon a další relevantní informace.
Dále mohou být použity různé dotazníky, které slouží k posouzení specifických symptomů a chování dítěte. Například dotazníky zaměřené na hyperaktivitu, impulsivitu, koncentraci nebo sociální interakci.
Terapeutické intervence
Kognitivně-behaviorální terapie se zaměřuje na změnu negativních myšlenkových vzorců a chování prostřednictvím terapeutických cvičení a strategií.
Rodinná terapie se zaměřuje na vztahy v rodině a pomáhá identifikovat a řešit problémy ve vzájemných interakcích.
Farmakoterapie může být využita v případech, kdy jsou přítomny závažné symptomy, a zahrnuje podávání léků s cílem stabilizovat duševní stav dítěte.
Terapeutické intervence v dětské psychiatrii jsou individualizované a zohledňují specifické potřeby a vývojové stadia jednotlivých pacientů.
Komplexní diagnostika poruch autistického spektra u dětí
Cílem vyšetření je potvrdit či vyvrátit, zda se u dítěte s důvodným podezřením na přítomnost poruchy autistického spektra (PAS) jedná o některou z PAS či nikoli.
Vyšetření probíhá během jediného dne formou detailního rozhovoru s rodiči, hrou a plnění jednoduchých úkolů s dítětem. Je vedeno zkušeným dětským psychiatrem s nejvyšším možným vzděláním a odbornou erudicí v oblasti diagnostiky PAS.
Často kladené otázky
Ano, služby dětského psychiatra jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění.
Dětský věk je obdobím rozvoje a budování struktury osobnosti. Zkušenosti, které v tomto období nasbíráme nás ovlivňují po zbytek života, a proto je důležité podporovat u dětí jejich zdravý psychický vývoj a nezanedbat péči, když se dítě dostane do nesnází. Psychické potíže u dětí se většinou projevují odlišně od dospělého věku. Děti neumí dostatečně srozumitelně sdělit, co je trápí, ale všímavý pozorovatel si začínajících změn v chování může všimnout.
Pokud se vám zdá, že se vaše dítě v poslední době chová jinak než jste u něj zvyklí, má potíže ve škole, straní se kamarádů, je víc podrážděné nebo naopak víc smutné, je dobré vyhledat odbornou pomoc.
Ano, žádanka od pediatra je nutná pro vyšetření i zápis na čekací listinu.