Klinické studie
Podílíme se na vývoji léčiv a aktivně se zapojujeme
do inovativní léčby neuropsychiatrických nemocí.
Momentálně nabízíme účast ve studiích s těmito diagnózami
Ve studiích se hodnotí účinnost nové moderní terapie oproti standardně
dostupné léčbě.
Neurologie
Psychiatrie
Klinické studie dávají pacientům inovativní možnosti léčby
Jak fungují klinické studie
Cílem těchto klinických hodnocení je posouzení, zda nový způsob léčby představuje účinnou a lepší alternativu ve srovnání s dosud nejlepší dostupnou metodou (v našem případě se jedná nejčastěji o nové léčivé přípravky - léky).
V těchto, tzv. 3. fázích klinických hodnocení, se srovnává efektivita nového léku s léčbou standardní. Většinou jde o velké mezinárodní studie, do nichž je zahrnuto mnoho pacientů. Pacienti bývají obvykle rozděleni do dvou skupin, z nichž jedna je léčena standardně (běžně) a druhá léčbou novou. Tyto dvě skupiny jsou pak porovnávány zejména z hlediska účinnosti nové medikace. Většina klinických studií je tzv. dvojitě zaslepená, to znamená, že pacient ani lékař neví, do které skupiny pacient patří.
Bezpečnost pacientů na 1. místě
Klinické studie musí splňovat velice přísná kritéria a bezpečnost pacientů je největší prioritou. Před zahájením každé klinické studie je vyžadováno schválení etickou komisí a nemocní musí své rozhodnutí podložit podpisem informovaného souhlasu.
V rámci tohoto procesu lékař pacientovi podá všechny dostupné informace o předpokládaných výhodách studie, ale i o jejich možných rizicích.
Pacientovi musejí být objasněny všechny nejasnosti a také dostatečně vysvětleno, že může kdykoli ze studie vystoupit a že je jeho participace na studii dobrovolná.